Vékonyított szemüveglencse, Szemüveglencsék törésmutatója és felületkialakítása
Tartalom
Szemüveglencse-típusok: a hagyományostól és a speciális fajtákig A látásproblémáknak számos fajtája létezik, amelyek között egyedi esetekkel is találkozhatunk.
Kezelésük során szóba jöhet a kontaktlencse-használat, illetve a legklasszikusabb megoldás: a szemüvegkészítés. Fontos feladat az optimális szemüveglencse kiválasztása, hogy újra élesen láthassunk és a mindennapok felhőtlenné válhassanak.
Leggyakrabban állandó viseletre és olvasószemüvegként használt szemüveglencse típus. Normál vastagságban és különböző mértékű vékonyított változatban kapható, alacsonyabb és magasabb törésmutató értékekkel vagy dioptriás napszemüveg változatban is. A vékonyítás mértékét a törésmutató emelkedése mutatja, minél nagyobb a szám 1,5 1,59, 1,6 1,67 1,7 stb. Mindezek mellett normál vagy aszférikus, azaz lapos felületkialakítású lencsék közül is választhat a vásárló.
A szemüveglencse-típusokról általánosságban A szemüveglencse-típust általánosságban a látásprobléma fajtája határozza meg, de valójában minden korrekció egyénre szabott megoldásnak tekinthető. Ebből kifolyólag a kiválasztott szemüvegkeret és -lencse fajtája az egyedi igényeink mentén kategorizálható és kombinálható.
E három osztályozás szerint már mérlegelhetők az alapszükségletek és a prioritások, ezért fontos pontosan tisztában lenni a szemüveglencsék alapvető tulajdonságaival is.
A hagyományos szemüveglencsék fajtái Egyfókuszú szemüveglencse Éles látásról akkor beszélhetünk, amikor a szembe jutó fény pontosan a retinára, és nem pedig elé vagy mögé vetül. Ha ez nem így történik, akkor látászavar keletkezik, aminek fajtáját az határozza, hogy a fénysugarak hol egyesülnek.
A klasszikus szemproblémákra megoldást jelenthetnek a hagyományos egyfókuszú szemüveglencsék, amiknek sajátossága, hogy a dioptria mértéke — azaz a nagyítás foka — a teljes felületen azonos. Ahogyan a neve is utal rá, a fókuszpont kizárólag egy helyen van, így csak arra a meghatározott távolságra biztosítja az éles képet.
Ebben az esetben ugyanis a lencsék két részből állnak, így a szemüveg viselője egyszerre lát tisztán közelre és távolra is. A bifokális szemüvegek könnyen felismerhetők a lencsék két tartománya közt meghúzódó markáns választóvonalaikról.
Ezt a típust a legtöbben presbyopia miatt, vékonyított szemüveglencse szem öregedési folyamatának vékonyított szemüveglencse választják. A természetes látás hatását keltik, minden irányba és minden vékonyított szemüveglencse biztosítják a gyors fókuszváltást.
Teljesen mindegy tehát, hogy közelre, közepesen messzire vagy egészen távolra nézünk — ha a multifokális lencsék mellett döntünk —, a körülöttünk lévő tárgyak és személyek képe minden esetben tiszta marad.
Ennek köszönhetően tökéletes korrekciós mód presbyopia esetén, mert nagyszerűen funkcionálnak autóvezetés, számítógép-használat, illetve olvasás közben is.